Martina Kordíková se o Annu, trpící SMA, starala jako fyzioterapeutka po dobu Annina studia v Jedličkově ústavu. Jejich vztah se změnil v přátelství a vídají se dodnes.
S čím Aničce pomáháte?
S Aničkou se v rámci fyzioterapie věnujeme protahování zkrácených svalových skupin, jemné mobilizaci periferních kloubů na horních a dolních končetinách, míčkové facilitaci, respirační fyzioterapii, měkkým technikám v šíjové oblasti a v oblasti orofaciální.
Vzpomenete si, kdy k Vám Anička přišla?
Ano, na to si vzpomínám přesně, bylo to v září roku 2015, kdy k nám do Jedličkova ústavu nastoupila na střední školu. Aničku jsem měla v péči celou dobu jejího studia u nás. Už tehdy se z běžného vztahu terapeut – klient postupně stalo přátelství. Jezdily jsme spolu pravidelně na školy v přírodě, kde jsme zažily spoustu zajímavých příhod a situací. A v kontaktu s Aničkou a její rodinou jsem do dnešní doby pravidelně.
Je pro vás práce s Aničkou něčím zvláštní?
Každá práce s klientem s tak ojedinělou a závažnou diagnózou, jako má Anička, je specifická a ke každému klientovi se musí přistupovat individuálně. Anička je jediným mým klientem, který je na umělé plicní ventilaci a jediným klientem se spinální muskulární atrofií, kterému je aplikován lék Spinraza.
Znáte další lidi se SMA nebo jinými vzácnými onemocněními?
Ano, u nás v Jedličkově ústavu jsem se setkala s více lidmi se spinální muskulární atrofií, ale v péči s touto diagnózou jsem měla pouze Aničku. Dvěma chlapcům se spinální muskulární atrofií jsem během svého působení v Asistenci o.p.s. asistovala. SMA ovšem není zdaleka jediné vzácné onemocnění, se kterým se ve své praxi setkávám.