Sestřička domácí péče

Martina Štiplová se stará o Annu, která trpí SMA, když si její rodiče potřebují něco vyřídit či si odpočinout. Jak sama říká, pomáhá Aničce úplně se vším, hlavně dělat neplechy.

Martina Štiplová

Martina Štiplová

sestřička domácí péče

Martina Štiplová pracuje jako sestřička domácí péče.

Martina Štiplová

sestřička domácí péče

Martina Štiplová pracuje jako sestřička domácí péče.

Martina Štiplová

S čím Aničce pomáháte?

Se vším, co ji napadne, hlavně dělat neplechy. Jde o to, pomoci celé rodině, protože největší břemeno je na nich, a to jak náročností péče, tak i časově. Anička potřebuje péči 24 hodin denně, se vším všudy od hygieny, péče o celé tělo, převlékání, pomoc s jídlem a pitím. Jídlo kolikrát zabere i hodinu času. Jelikož se Anička vůbec nepohybuje sama, tak musíte dbát o časté změny polohy, vypodložení, srovnání sebemenšího záhybu na posteli, aby neměla proleženiny. Musí také rehabilitovat na lůžku, aby nedocházelo k deformaci těla. Přebírám plnou zodpovědnost a péči na čas, který rodiče potřebují využít k vyřízení běžných pochůzek, návštěvě lékaře, nebo když si potřebují trošku odpočinout, na chvíli vypnout a nabrat nové síly. Podstatnou součástí je i psychická podpora a motivace. I Anička má svá tajemství a otázky, na které je třeba odpovědět. Spiklenecky, bez rodičů. Všichni takoví pacienti i jejich rodiny by si zasloužili určitě více času odborné péče v domácím prostředí, než doposud mají. Je to vyčerpávající a psychicky velmi náročná péče, která si zaslouží pozornost.

Přečtete si:  Pomáhají mi se vším, hlavně řádit: spinální atrofie

Je pro vás práce s Aničkou něčím specifická?

Péče je specifická, jako samo onemocnění SMA. Péče o tracheostomickou kanylu, obsluha a údržba dýchacího přístroje, odsávání z dýchacích cest, kde četnost určuje sama nemoc, ale i počasí. Musíte být stále ve střehu a vnímat sebemenší potřeby a změny stavu. Sama si pomoc zavolat nemůže. Anička je velmi snaživá a velká bojovnice, ale bez pomoci nemůže nic.

Vzpomenete si, kdy k Vám Anička přišla?

Tak to už je opravdu dlouho, to ještě chodila na základní školu, ale nikdy na to nezapomenu. Přivítala mě větou: ,,Ahoj, já jsem Anička a jsem tu na dluh.“ Úplně mě zamrazilo, s jakou upřímností a uvědoměním mám tu čest se poznat a stát se součástí jejího života. Svůj zdravotní stav a informace i o délce života zná. To, že už je tu o pár let déle, než ji předpověděli, si umí s rodiči i bratrem naplno užít.

Znáte další lidi se SMA nebo jinými vzácnými onemocněními?

Ano. Při práci zdravotní sestry v domácí péči se setkávám i s dalšími vzácnými onemocněními. Je nutné s nimi veřejnost seznámit a ukázat, že i tito nemocní si zaslouží pozornost a péči. Nejen finanční podporu, ale hlavně osobní pomoc.