Vestibulární schwannom (také známý jako neurinom akustiku, akustický neurom nebo akustické neurilemoma) je benigní, obvykle pomalu rostoucí nádor vznikající na sluchových nervech a nervech rovnováhy ve vnitřním uchu.
Nádor vzniká vlivem nadprodukce Schwannových buněk. Ty tvoří ochranné pouzdro kolem nervových vláken. Jak vestibulární schwannom roste, ovlivňuje nervy sluchu a rovnováhy, a obvykle způsobuje jednostrannou nebo asymetrickou ztrátu sluchu, tinnitus (zvonění či šelest v uších), závratě a ztrátu rovnováhy. Rostoucí nádor může ovlivňovat funkci trojklanného nervu a zapříčinit poruchy citlivosti v obličeji. Vestibulární schwannomy mohou mít vliv také na další nervy v oblasti obličeje, což může vést k postupnému ochabování obličejových svalů nebo jejich paralýze na straně nádoru. Velké nádory začnou tlačit na okolní oblasti mozku (např. mozkový kmen a mozeček) a mohou pacienta ohrožovat i na životě.
Jednostranná, asymetrická ztráta sluchu nebo tinnitus, ztráta rovnováhy a závratě jsou časnými příznaky vestibulárního schwannomu. Včasná detekce nádoru bývá obtížná, protože první příznaky mohou být jemné a v počátečních fázích růstu nádoru se nemusí projevovat. Navíc jsou ztráta sluchu, závratě a hučení v uších běžnými příznaky mnoha onemocnění středního a vnitřního ucha (jednostrannost nebo asymetrie příznaků může na onemocnění upozornit). Při prvních příznacích je pro stanovení správné diagnózy klíčové důkladné vyšetření uší a sluchu a test vyváženosti sluchu (audiogram, elektronystagmografie, sluchové reakce mozkového kmene). Pro časnou detekci vestibulárního schwannomu se využívá magnetická rezonance (MRI), která umožní přesné určení místa a velikosti nádoru. Využívá se i při plánování jeho chirurgického odstranění.
Včasná diagnostika vestibulárního schwannomu je klíčem k úspěšnému předcházení jeho vážným následkům. Existují tři možnosti postupu při diagnóze vestibulárního schwannomu: 1. chirurgické odstranění, 2. ozařování, a 3. sledování.
Léčba
Způsob, jakým se nádor operuje závisí na jeho velikosti a zachované míře sluchu u postiženého ucha. Pokud je nádor malý a podaří se ho odstranit, ochrání se sluchový nerv a omezí se doprovodné příznaky onemocnění. Čím je nádor větší, bývá jeho chirurgické odstranění složitější. Větší nádory také poškozují nervy, které kontrolují pohyb obličeje, sluch a rovnováhu a může ovlivňovat další nervy a struktury mozku. Odstranění nádorů ovlivňující sluch, rovnováhu, nebo lícní nervy může v některých případech vést ke zhoršení příznaků onemocnění, protože mohou být tyto nervy při odstraňování nádoru poškozeny.
Alternativou běžných chirurgických postupů je radioterapie (tj. radiační terapie nebo „gama nůž“), které je možno využít ke zmenšení velikosti nebo omezení růstu nádoru. Radiační terapie bývá preferovanou možností u starších pacientů, u pacientů ve špatném zdravotním stavu, pacientů s bilaterálním (tzn. na obou stranách) vestibulárním schwannomem, nebo u pacientů, u kterých nádor postihuje jediné ucho se zachovaným sluchem.
Je-li nádor malý a neroste, obvykle se jeho vývoj pouze sleduje. Sledování růstu takovýchto nádorů se provádí pomocí MRI.
Jednostranné vestibulární schwannomy postihují pouze jedno ucho a tvoří přibližně 8 procent všech nádorů uvnitř lebky. Příznaky se mohou začít projevovat v jakémkoli věku, ale obvykle to bývá mezi 30. a 60. rokem. Většina unilaterálních vestibulárních schwannomů není dědičná a vyskytují se náhodně.
Bilaterální vestibulární schwannomy postihují oba sluchové nervy a bývají spojeny s genetickou poruchou zvanou neurofibromatóza typu 2 (NF2). Polovina postižených jedinců zdědila tuto poruchu od postiženého rodiče, u druhé poloviny se mutace objevuje v rodině poprvé. Každé dítě postiženého rodiče má 50% pravděpodobnost, že poruchu zdědí. Na rozdíl od pacientů s jednostranným vestibulárním schwannomem se příznaky NF2 objevují již v dětství nebo rané dospělosti. Navíc se u pacientů s NF2 častěji objevují nádory mozku a míchy. Tito pacienti mohou trpět nádory na nervech nezbytných pro polykání, řeč, zrak a pohyb a citlivost v obličeji. Určování nejvhodnějšího způsobu léčby vestibulárních schwannomů a dalších nádorů na nervech, mozku a míše je mnohem komplikovanější než při léčbě unilaterálního vestibulárního schwannomu. Pro určení nejlepšího způsobu léčby pacientů s NF2 je třeba dalšího výzkumu.
Text rubriky je převzat z amerického National Institute on Deafness and Other Communication Disorders. Redakčně upraveno.